Relacja ze spotkania we Wrocławiu - "Oglądamy wspólnie webinar (...)"

Opublikowane przez: COHOTO, 10 lat temu,  705

Wydarzenie "Oglądamy wspólnie webinar (...)" odbyło się już drugi raz we Wrocławiu. Miejscem spotkania - podobnie jak ostatnio - stała się spółdzielnia socjalna - PANATO. Mamy wrażenie, że cohousing zadomowił się tam na dobre. Nic dziwnego. PANATO spełnia bowiem wszystkie kryteria potrzebne do tego aby nazwać je co-workingiem lub cohousingiem wytwórczym.

Pomimo wiosennej pogody, przyjechało tym razem nieco mniej przedstawicieli dolnośląskich wspólnot. Udało się jednak ugościć: FreeDom, wegańskie Dwie Lampy, Ekoosadę Bardo i pomysłodawcę ExIT House, który 15 marca rozpocznie swoją działalność.

Zupełnie nowym elementem była obecność aż dwóch prelegentów webinarium: Dawida Cieślika i Joanny Mainki (cohousing.pl), którzy połączyli się na żywo z całą Polską. Takie przedsięwzięcia zawsze zapierają dech w piersiach! Wszyscy uczestnicy "Oglądamy wspólnie webinar (...)" mieli okazję wystąpić w webinarze i zaprezentować się jako grupa skupiona wokół tego samego tematu. Musimy przyznać, że wrocławska ekipa jest naprawdę silna!

Po webinarze odbyła się dyskusja. Jak wiadomo: najwięcej pytań skierowano do Dawida. Jasno można było odczuć, że większości uczestników nie odpowiada wizja zaciągania kredytów na budowę wspólnego domu - jak to często dzieje się w Danii.  Wsparciem dla tego wątku stały się również wypowiedzi przedstawicieli cohousingów, którzy w większości są osobami wynajmującymi domy. Dało nam to obraz polskich realiów, które diametralnie różnią się od wzorców ze Skandynawii. Mimo to pomysł Dawida Cieślika związany z założeniem cohousingu senioralnego zdobył aprobatę. Najważniejsze jest to, że temat rozwija się w naszym kraju. Sposób realizacji pozostawmy twórcom lub przeznaczmy na ten temat oddzielny artykuł.

Na wydarzeniu nie zabrakło także dyskusji dotyczącej powstającej grupy Cohabitat Wrocław, której celem jest wzajemna edukacja w dziedzinach takich jak: DIY, architektura naturalna, autonomia energetyczna i ekonomiczna, ogrodnictwo miejskie, cohousing, permakultura, żywność, oddolna przedsiębiorczość, life-style i inne. Grupa planuje najbliższe spotkanie na 14 marca w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia na ul. Krętej 1-3. Przyczyną wyboru tego miejsca jest chęć wspierania działalności Centrum w najnowszym projekcie związanym z zazielenianiem dachu i budowaniu ogrodu miejskiego na Nadodrzu. Dzięki temu, będziemy mogli się nauczyć podstaw związanych z zazielenianiem miasta - mówi organizatorka. Wspieramy w działaniu i dopingujemy!

Mieliśmy też miłe potwierdzenie, że COHOTO się sprawdza w działających już cohousingach i ułatwia rozliczanie grupowych zakupów.

Po debacie wszyscy przeszli do rozmów indywidualnych, dzięki którym istniejące już społeczności nieustannie powiększają swój potencjał i tworzą nowe połączenia. A dowodem tego niech będzie formowanie się już drugiego, wegańskiego domu we Wrocławiu, którego inicjatorką jest Paulina. Co lepsze, jak się dowiedzieliśmy na spotkaniu, nowy dom będzie w sąsiedztwie Dwóch Lamp, tak więc współpraca tych domów będzie za pewne dużo łatwiejsza. Trzymamy kciuki :) 


Komentarze: