"The Commons. Dobro wspólne dla każdego" to fascynująca lektura, będąca absolutną podstawą dla wszystkich, którzy zgłębiają arkana nowej – a zarazem starej jak świat – ekonomii. Autor krok po kroku pokazuje nam w jaki sposób odbywało się "grodzenie" przestrzeni publicznej, infrastruktury, dóbr i kultury. Czytelnie ukazuje historię wzrastania Cesarstwa Własności Prywatnej, ale co najważniejsze – umiejscawia owo cesarstwo w czasie przeszłym. Nie znaczy to, że własność prywatna już nie istnieje. Jednak czasy imperium już przeminęły, a przed nami znów otworzyła się galaktyka dobra wspólnego.


Zachęcamy do lektury, link to książki w formacie PDF tutaj.


Zobacz cały artykułKomentarze: 0

Dnia 1 lutego 2014, piorasso organizuje spotkanie w Bydgoszczy. Odbędzie się ono o godzinie 17:00 w klubokawiarni 1138.

Cohousing - budować i mieszkać w grupie, spotkanie w Bydgoszczy

Cohousing, wspólnota intencjonalna - te jeszcze niewiele nam znane określenia, które opisują dość już popularne w innych zakątkach świata formy tworzenia domów i osiedli dla osób, które chcą znać swoich sąsiadów i razem z nimi dzielić się obowiązkami i przyjemnościami. Jak to działa? Zapraszamy na spotkanie. 

Planujemy zorganizować cykl spotkań związanych bezpośrednio z cohousingiem.
Chcemy również, by temat ten ewoluował, dlatego też tematy poboczne związane z cohousingiem, biedą także mile widziane. 
Na pierwszym spotkaniu omówimy tę kwestię w perspektywie globalnej, pokazując konkretne przykłady takich wspólnot z różnych części świata. 

Po zaprezentowaniu tego tematu globalnie, skupimy się na opcji lokalnej, by rozpatrzeć możliwości wprowadzenia takich rozwiązań w Bydgoszczy i okolicach. 
Temat wprowadzania takich wspólnot w regionie będzie priorytetowy, dlatego z chęcią zgromadzimy grupy chętnych osób, które chcą realizować projekt cohousing. 

Z uwagi na brak bydgoskiej oficjalnej projekcji "webinar: cohousing budować i mieszkać w grupie" organizowanej przez Cohabitat. Na tym spotkaniu wyświetlimy ten event"

Dany event odbędzie się oczywiście w znanej przez organizowanie rozmaitych form aktywności społecznych, bydgoskiej klubokawiarni 1138. 

Zapraszamy Wszystkich zainteresowanych, również osoby jeszcze nie przekonane do takiego modelu wspólnot, a w szczególności liczymy na to, że zgromadzimy grupy aktywnych osób, chcących realizować projekt Cohousingu (czyli mieszkania z grupą osób pomagających sobie nawzajem, a w tym pozytywnie oddziaływających na życie).

Wszystkich zainteresowanych zapraszam także do przyłączenia się do powstającej wspólnoty ALTERbydgoszcz,  gdzie można wziąć udział w dyskusji.

Zobacz cały artykułKomentarze: 0