Parę dni temu wydana została książka "Człowiek na Ziemi", której autorem jest Artur Jan Milicki - założyciel ekowioski w Barkowie, współtwórca Akademii Bosej Stopy oraz Fundacji "Dla Ziemi i Ludzi". "Człowiek na Ziemi" jest to inspirująca lektura m.in. o ekoosadnictwie, samowystarczalności i podjęcia się odpowiedzialności za swój pobyt na tej planecie.
Książka do pobrania w formacie PDF tutaj.
Więcej szczegółów u źródła: http://mamaziemia.pl/czlowiek-na-ziemi-artur-jan-milicki/
Zobacz cały artykułKomentarze: 0
- kim są Ekocentrycy i czym się zajmują
- czym jest architektura holistyczna
- życie w budynkach autonomicznych, czyli życie bez płacenia rachunków
- zalety wykorzystania hempcrete w budownictwie
- zastosowanie świętej geometrii w budownictwie
- wpływ budownictwa na zdrowie
- korzyści z tynkowania wnętrza domu gliną
- zalety wełny owczej jako materiału izolacyjnego
- różnica pomiędzy cegłą suszoną a cegłą wypalaną
- ekologiczność opon samochodowych jako materiału budowlanego – budynki „earthship”
- koszty budowy domu z opon
- wykorzystanie kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, wiatraków i innych technologii energetycznych
- budowa domu całkowicie niezależnego od jakichkolwiek przyłączy zewnętrznych (prąd, woda, gaz, ogrzewanie)
- cel działalności fundacji Królewski Szlak
http://porozmawiajmy.tv/ekocentrycy-i-architektura-holistyczna/
Zobacz cały artykułKomentarze: 0
Inkubator Ekowiosek w Gajówce - Warsztaty Biobudownictwa
Opublikowane przez: Piotrek, 10 lat temu, 755Zapraszamy na warsztat biobudownictwa, głównym materiałem budulcowym w czasie warsztatów będą glina, słoma, wapno, konopie oraz odpady, czyli używane opony, butelki i puszki po piwie.
1 maja o godz. 09:00 – 4 maja do godz. 12:00
http://ekocentrycy.pl/component/content/article/83-wykady-i-warsztaty/214-warsztat2014
Zobacz cały artykułKomentarze: 0
Relacja ze spotkania we Wrocławiu - "Oglądamy wspólnie webinar (...)"
Opublikowane przez: COHOTO, 10 lat temu, 794Wydarzenie "Oglądamy wspólnie webinar (...)" odbyło się już drugi raz we Wrocławiu. Miejscem spotkania - podobnie jak ostatnio - stała się spółdzielnia socjalna - PANATO. Mamy wrażenie, że cohousing zadomowił się tam na dobre. Nic dziwnego. PANATO spełnia bowiem wszystkie kryteria potrzebne do tego aby nazwać je co-workingiem lub cohousingiem wytwórczym.
Pomimo wiosennej pogody, przyjechało tym razem nieco mniej przedstawicieli dolnośląskich wspólnot. Udało się jednak ugościć: FreeDom, wegańskie Dwie Lampy, Ekoosadę Bardo i pomysłodawcę ExIT House, który 15 marca rozpocznie swoją działalność.
Zupełnie nowym elementem była obecność aż dwóch prelegentów webinarium: Dawida Cieślika i Joanny Mainki (cohousing.pl), którzy połączyli się na żywo z całą Polską. Takie przedsięwzięcia zawsze zapierają dech w piersiach! Wszyscy uczestnicy "Oglądamy wspólnie webinar (...)" mieli okazję wystąpić w webinarze i zaprezentować się jako grupa skupiona wokół tego samego tematu. Musimy przyznać, że wrocławska ekipa jest naprawdę silna!
Po webinarze odbyła się dyskusja. Jak wiadomo: najwięcej pytań skierowano do Dawida. Jasno można było odczuć, że większości uczestników nie odpowiada wizja zaciągania kredytów na budowę wspólnego domu - jak to często dzieje się w Danii. Wsparciem dla tego wątku stały się również wypowiedzi przedstawicieli cohousingów, którzy w większości są osobami wynajmującymi domy. Dało nam to obraz polskich realiów, które diametralnie różnią się od wzorców ze Skandynawii. Mimo to pomysł Dawida Cieślika związany z założeniem cohousingu senioralnego zdobył aprobatę. Najważniejsze jest to, że temat rozwija się w naszym kraju. Sposób realizacji pozostawmy twórcom lub przeznaczmy na ten temat oddzielny artykuł.
Na wydarzeniu nie zabrakło także dyskusji dotyczącej powstającej grupy Cohabitat Wrocław, której celem jest wzajemna edukacja w dziedzinach takich jak: DIY, architektura naturalna, autonomia energetyczna i ekonomiczna, ogrodnictwo miejskie, cohousing, permakultura, żywność, oddolna przedsiębiorczość, life-style i inne. Grupa planuje najbliższe spotkanie na 14 marca w Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia na ul. Krętej 1-3. Przyczyną wyboru tego miejsca jest chęć wspierania działalności Centrum w najnowszym projekcie związanym z zazielenianiem dachu i budowaniu ogrodu miejskiego na Nadodrzu. Dzięki temu, będziemy mogli się nauczyć podstaw związanych z zazielenianiem miasta - mówi organizatorka. Wspieramy w działaniu i dopingujemy!
Mieliśmy też miłe potwierdzenie, że COHOTO się sprawdza w działających już cohousingach i ułatwia rozliczanie grupowych zakupów.
Po debacie wszyscy przeszli do rozmów indywidualnych, dzięki którym istniejące już społeczności nieustannie powiększają swój potencjał i tworzą nowe połączenia. A dowodem tego niech będzie formowanie się już drugiego, wegańskiego domu we Wrocławiu, którego inicjatorką jest Paulina. Co lepsze, jak się dowiedzieliśmy na spotkaniu, nowy dom będzie w sąsiedztwie Dwóch Lamp, tak więc współpraca tych domów będzie za pewne dużo łatwiejsza. Trzymamy kciuki :)
Zobacz cały artykułKomentarze: 0
Rozmowy w Niezależnej Telewizji z prof. Zbigniewem Baciem na temat habitatów.
Aktualizacja: poniżej dołączamy trzecią część nagrania.
Zobacz cały artykułKomentarze: 0
Architekt Franciszek Wojciech Sergiel o zaletach domów kopułowych w Niezależnej Telewizji.
oraz zalety kształtu domu kopuły
Zobacz cały artykułKomentarze: 0
Film krótkometrażowy kina niezależnego, dający wiele do myślenia.
Starsza kobieta wprowadza się do bloku i zakłóca zastane tam zwyczaje.
Zobacz cały artykułKomentarze: 0
WROCŁAW: Oglądamy wspólnie webinar: "Cohousing i ludzie - budować i mieszkać w grupie."
Opublikowane przez: COHOTO, 10 lat temu, 842To już drugie z serii wydarzenie mające na celu integrację społeczności otwartej na tematykę związaną z ideą nowoczesnych wspólnot, czyli tzw. cohousingów.
Od pierwszego spotkania wiedzieliśmy, że jest to event o dużej energetyce, bowiem skupia w jednym miejscu osoby żyjące w duchu "sharing economy", chętne do wspólnego działania i wzajemnego dzielenia się wiedzą.
Wydarzenie po raz kolejny odbędzie się w PANATO, czyli wielobranżowej spółdzielni socjalnej http://www.panato.org/o-panato/co-nas-wyroznia, której ekonomia współdzielona i działania oddolne są szczególnie bliskie. Jednym słowem: rezonujemy!
Jak już mieliście okazję zauważyć, webinar nosi tym razem nieco inną nazwę i jego przebieg również będzie się różnił od poprzedniego. Przede wszystkim: ludzie, czyli my i nasze doświadczenia. Mało tego! Każdy kto przyjdzie 27.02 do PANATO, będzie jednocześnie nadawcą i odbiorcą. Będziemy bowiem gościć jednego z prelegentów webinaru: Dawida Cieślika, który połączy się z Nadodrza z całą oglądającą nas Polską!
Wstępny plan wydarzenia:
- 19:45 - Spotykamy się na miejscu, parzymy herbatę, wybieramy miejsca.
- 20:00 - Ostatnio webinar zaczął się nieco później, ale ustalmy, że od tej pory oglądamy w skupieniu wykład :)
- 21:00 - Łączymy się wraz z Dawidem i ślemy uśmiechy do wszystkich oglądających.
- 21:30 - Kończymy oglądanie i przechodzimy do wstępnej rozmowy "na świeżo" po webinarze: nasze odczucia? co nam się nie podobało? co było ekstra, itd.
- 21:45 - Krótka przerwa na jedzenie.
- 22:00 - Krąg dyskusyjny z gościem specjalnym: Dawidem Cieślikiem i mieszkańcami cohousingów na obszarze Dolnego Śląska.
Więcej informacji, wkrótce!
Webinar: Cohousing i ludzie - budować i mieszkać w grupie
Opublikowane przez: COHOTO, 10 lat temu, 742W czwartek 27 lutego 2014, o godzinie 20:00 rozpocznie się drugie już webinarium organizowane przez fundację Cohabitat, poruszające tematykę cohousingów. Zaproszeni goście poruszą wątki związane z tym jak funkcjonują już działające cohousingi, jaką drogę przeszli ich mieszkańcy wspólnie z architektami oraz prześledzą zalety i wady budowania w grupie.
Płatność w formie "zapłać tyle ile czujesz", czyli po wysłuchaniu webinarium, możesz przekazać dowolną kwotę na Cohabitat. W zamian otrzymasz też materiały i nagrania.
Rejestracja i więcej informacji tutaj: http://cohousing.evenea.pl/
Wszystkich serdecznie zapraszamy!
Zobacz cały artykułKomentarze: 0
Edward Abramowski – "Braterstwo, solidarność, współdziałanie"
Opublikowane przez: COHOTO, 10 lat temu, 571Edward Abramowski "Braterstwo, solidarność, współdziałanie" jest to zestawienie najciekawszych tekstów autora, który pond 100 lat temu nie bał się mówić o rzeczach kluczowych dla dzisiejszych ruchów kooperatywnych. W książce znajdziemy między innymi rozważania dotyczące spółdzielni spożywców, decentralizacji władzy oraz wiele ciekawych propozycji takich jak związki przyjaźni, dzięki którym prawo samo będzie się kształtować, bez użycia represji. Braterstwo i wzajemne zrozumienie, powinny być podstawą do tworzenia nowego i przede wszystkim zdrowego świata. Polecamy wszystkim, którzy czują podobnie!
Link to książki w formacie PDF tutaj.
Zobacz cały artykułKomentarze: 0