Moni Podsiadła

Moni PodsiadłaMonika Podsiadła - Permakultura stała się moim życiem, płynie w mojej krwi, jak również holistyczne podejście, poszukiwanie dróg powrotu do źródła, czy dążenie do wolności. Ogród permakulturowy, bez przekopywania uprawiam już prawie 25 lat, odkąd przeniosłam się z miasta na wieś do życia w eko społeczności, by doświadczać życia blisko natury. Opuszczając miejską kulturę, założyłam swoją agriculture dużo eksperymentując w tym temacie, na początku mocno intuicyjnie.????????
Bardzo szybko zaangażowałam się w Europejski Ruch Ekowiosek i dzięki międzynarodowym kontaktom i wizytom czy szkoleniom w takich miejscach dostałam potwierdzenie, że moje działania w ogrodzie to jest to!
Nasze miejsce jawiło się jednym z pierwszych siedlisk permakulturowych w Polsce, gdzie gościliśmy mnóstwo ludzi z kraju i zza granicy.
Obecne miejsce od 2017 roku to 10ha, na którym prowadzimy regeneratywne gospodarstwo, uprawiamy 30a ogrodów, gdzie dbamy o dużą bioróżnorodność, prowadzimy bank nasion, hodujemy kurki, stawiamy budynki i konstrukcje z naturalnych materiałów, stosujemy rozwiązania low tech, dbamy o zdrowe, dobre, proste życie, uprawiamy jedzonko dla ludzi z RWS'u, robimy kosmetyki naturalne, przetwarzamy zebrane dobra, domykamy cykle obiegu energii, idziemy w kierunku coraz większej niezależności - mamy nadzieję, że nasze działania są inspiracją dla wielu!
Od ponad 20 lat prowadzę warsztaty permakulturowe, projektuję siedliska i ogrody, organizuję spotkania i festiwale związane z eko wioskami i permakulturą. Współtworzę Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury, gdzie co roku odbywa się w czerwcu Festiwal Permakultury. Jestem współautorką bazującej na doświadczeniach książki pt.: “Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi”.

Grupy:
Grupa
1.PASPASPolska

Udostępnione zasoby