COHOTO - Cohousing Tools

Co to COHOTO?

COHOTO to sieć ludzi, których łączy idea wspólnego mieszkania w takich modelach jak cohousing, coliving, czy działających w coworkingach, kooperatywach. COHOTO.net to serwis, który daje nam konkretne narzędzia ułatwiające współdziałanie oraz możliwości poznawania się. Robimy to, ponieważ tak jest łatwiej, radośniej i taniej.

Wyobraź sobie, że ...

Mieszkasz z grupą przyjaciół w pięknej willi, z ogrodem, sauną, basenem. Wstajesz rano i koleżanka częstuje cię świeżo wyciskanym sokiem. Po śniadaniu zabieracie się jednym autem do coworkingu, gdzie starzy znajomi mają nowe pomysły do wdrożenia, więc kreatywnie spędzacie czas. Później z przyjacielem z coworkingu jedziesz do bazaru odebrać produkty od zaufanego rolnika, należącego do kooperatywy spożywczej w COHOTO. Tam spotykasz kolejnych przyjaciół, z którymi smacznie spędzasz czas. Wracasz do domu, gdzie wspólnie, bawiąc się, przygotowujecie obiad z produktów od rolnika. Schodzą się kolejni domownicy i zaczynacie wielką ucztę, przy wesołych rozmowach, opowiadając sobie przeżycia dzisiejszego dnia. Część grupy, zostaje i sprząta po obiedzie, a Ty szybko wpisujesz zrobione zakupy w COHOTO i rozliczasz wszystko jednym przyciskiem. W salonie, właśnie rozpoczyna się wieczorny seans filmu, na wspólnie zakupionym, ogromnym ekranie, o którego kupnie zadecydowaliście metodą głosowania. To tylko prosty przykład tego co można wspólnie tworzyć, razem z COHOTO.
Myślisz, że to trudne? Że trzeba być bogatym? Nie! Bo razem, dzieląc się drobiazgami z innymi kreujesz obfitość. Razem dzięki ekonomii współdzielenia, wszyscy mamy dostęp do tego co indywidualnie potrzebujemy.

Co oznacza nazwa COHOTO?

COHOTO czyli "COHOusing TOols":
CO – wspólna zabawa lub jak wolisz współpraca, czyli wszystko to co robimy razem,
HO – holistyczne traktowanie domu, każdy jego aspekt, również ludzki, jest istotny dla zdrowej zabawy,
TO – zabawki lub jak wolisz narzędzia, czyli to co robi robotę.

COHOTO to wielofunkcyjne narzędzie pomagające organizować i zarządzać działaniami takich grup jak:

Czy jesteście grupą przyjaciół mieszkających razem? Czy chcielibyście sprawniej organizować zakupy? Macie pomysł na wspólny projekt? Udostępniacie innym swoje usługi, przedmioty, wiedzę? Pragniecie łączyć się w działaniu z innymi wspólnotami?

COHOTO ułatwi Wam to!

Jakie funkcje udostępnia COHOTO?

Komunikacja wewnątrz grupy

Ci, którzy mieszkają w większej grupie, wiedzą, że codzienne widywanie się ze wszystkimi domownikami niemal graniczy z cudem. Niektóre komunikaty trzeba zostawiać na lodówce (ale jeśli zje je kot, to nikt nie dowie się o wizycie kominiarza, prawda?). Karteczki to przeżytek, natomiast wykonywanie telefonu do każdego – naraża nas na dodatkowe koszty. Rozwiązaniem jest tablica COHOTO, na której umieszczane są najnowsze wiadomości. Można je również komentować, dzięki czemu informacja staje się dialogiem i podlega ciągłej aktualizacji, aż do wyczerpania wątku. Powyższe komunikaty widoczne są tylko dla osób ze wspólnoty. Zachowujecie swoją prywatność i przekazujecie innym kooperatywom tylko treści najistotniejsze do współpracy z nimi.

Proponowanie i rozliczanie wspólnych zakupów

COHOTO posiada funkcję tworzenia prostych ankiet, w których możesz zapytać każdego, czy byłby zainteresowany kupnem czegoś wspólnie. Dzięki temu każdy zaoszczędzi na wydatkach jeszcze bardziej. Natomiast tym, którzy już robią zakupy razem, program ułatwi rozliczanie się. Nie trzeba będzie zgadywać: "od kogo?, ile? i za co?", bo program zrobi to za Was!

Dużym ułatwieniem jest także system prepaid. Polega on na tym, że wewnątrz wspólnoty umieszczona zostaje pula pieniędzy (np. "świnka skarbonka") gdzie mieszkańcy będą mogli wypłacać i wpłacać pieniądze. System rozliczeniowy informuje każdego z użytkowników ile środków ma na koncie, ile powinien oddać innym, a ile otrzymać od pozostałych za zrobione przez siebie zakupy. Członkowie grupy uzyskują przejrzysty obraz historii wszystkich swoich wydatków. Możecie uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i skupić się na istotniejszych sprawach. Czas przeznaczany na kalkulację, poświęćcie na wspólną kreację!

Komunikacja z innymi grupami

Celem COHOTO jest łączenie w działaniu wszystkich cohousingów, wspólnot, kooperatyw i innych grup działających razem.

Każda społeczność będzie miała możliwość wymiany doświadczeń, materiałów edukacyjnych, a nawet usług i rzeczy. Będziemy dzielić się pomysłami i wpływać na siebie, tworząc tym samym pozytywną siatkę grup ukierunkowanych na podobny cel.

Jedną z idei, która doczekała się swojej materializacji jest Grupa do testowania. Zapraszamy!